Ehliyet & Sürücü Yasi
Sürücüler en az iki senelik geçerli yerli veya uluslararasi ehliyet sahibi olmak zorundadir. Ekonomi ve Compact araçlar için gerekli yas 18, standart ve daha üst gruplar için en az 3 senelik ehliyet ve 25 yas gereklidir. Lüks ve daha yüksek gruplar için 3 senelik ehliyet ve 28 yas üstü gerekiyor. Eger 75 yas üstüyseniz lütfen bize bildiriniz, bazi bölgelerde yas sinirlamalari geçerli olabilir.

Minimum Kiralama Süresi
Minimum kiralama süresi 24 saattir. 24 saatten az kiralamalarda 24 saat ücreti uygulanir. Bazi dönemlerde saatlik kiralama kampanyalarimiz da olmaktadir. Sitemizin ana sayfasinda sag alt kösesinde bulunan sosyal medya hesaplarimizdan takip edebilirsiniz.

Fiyatlara Dahil Olanlar/Olmayanlar
Fiyatlara dahil olanlar: 300km günlük kullanim, üçüncü sahis sigortasi (yasal sinirlar dahilinde) hasar sigortasi (CDW), hirsizlik sigortasi, KDV 18%, yerel vergiler, yag, bakim, 24 saat yol yardimi. Uzun dönemli kiralamalarda özel fiyat ve sartlar uygulanabilir (en az 30 gün).

Fiyatlara dahil olmayanlar: Yakit, kisisel sigorta (PAI), kasgo, tek yön kiralama bedeli (geçerli oldugu yerlerde), istege bagli ekstra hizmetler (ek sürücüler, bebek ve çocuk koltuklari, navigasyon cihazi, ekipman, istege bagli sigortalar), park ücretleri, otoban geçis ücretleri, ofis/havalimani sinirlari disinda teslimat ve iade ücretleri.

Ödeme & Depozit Sartlari
Araç rezervasyon ve fiyat garantisi için, rezervasyon sirasinda toplam kiralama ücretinin en az %50´si tutarinda ön ödeme talep edilebilir ve kalan bakiye araç tesliminde ödenir. Eger rezervasyon sirasinda alisiniza 3 günden az süre kaldiysa kiralama bedelinin tamami talep edilebilir. Ödeme için Visa/Master Card kredi kartlari, nakit, banka havalesi kabul edilir. Kredi kartlari ile sadece yerel para birimi TL olarak ödeme yapilabilir. 

Kiralama baslangicinda depozit sarti:
Araç kiralama dönüsünde sigorta kapsami disinda olusabilecek hasar, hatali kullanim arizalari, eksik yakit, kira günü uzatmalari, ödenmemis trafik cezalari vb. ek masraflar için araç tesliminde ana sürücünün kredi kartina minimum 500 TL teminat depoziti olarak provizyon alinir. Provizyon teminatin karttan çekilmesi degil, kiralama süresince teminat miktarinin bloke edilmesidir. Bazi araç gruplarinda teminat miktari daha yüksek olabilir. Bunun için kiralama baslangicinda kiracinin adina olan minimum 6 ay geçerli ve kullanilabilir limiti olan bir Visa/Master Card kredi karti bilgileri kiralama kontratina eklenir. Araç alisinda kredi karti asli, sahibi ve bilgileri mevcut degil ise araç kiralanmaz ve rezervasyon iptal kosullari sartlarina göre iptal edilir. Nakit depozit kabul edilmez.
Sigorta Bilgileri

Üçüncü Sahis (Trafik) Sigortasi:
Kiralayan sürücünün, kiraladigi araçla üçüncü sahislara, diger tasitlara, mülklere verecegi maddi ve manevi zararlari Trafik sigortasi geçerli limitleri oraninda karsilar. Kanunen belirlenen limitlerin üzerinde çikacak zararlar kiralayanin sorumlulugundadir.


Kiralanan araçta çarpisma sonucu olusacak hasarlari, hasar aninda firmamiza bilgi verilmesi ve gerekli alkol, trafik raporlarinin hasar anindan itibaren 48 saat içinde ilgili ofisimize teslim edildimesi durumunda kapsar. Kiralanan araç grubuna göre, olusacak hasarin ilk 500 TL ile 1000 TL arasindaki kismi sigorta muafiyet kapsaminda olup, kiralayana aittir. Muafiyet bedeli istege bagli ek sigorta, Muafiyet Sigortasi (Super CDW) kiralama baslangicinda satin alinarak sigortalanabilir. Kaza Sigortasi (CDW), kullanim hatalari sonucu olusabilecek mekanik arizalari, anahtar kaybi, stepne/avadanlik/ruhsat/cant kapagi/silecek/anten kaybi, yanlis yakit dolumunu, far ve Radyo/CD çalarin açik unutulmasi sonucu olusacak akü masraflarini, lastik yarilmalarini, cam ve far kirilmalarini, çocuk koltugu, navigasyon cihazi, Radyo/CD çalar vb. ekipmanin çalinmasi, kaybi, hasari, araç dönüsünde oto kuaför temizligi gerektirecek kadar aracin kirli iade edilmesinden dolayi temizlik masraflarini, sigara/döseme yaniklarini karsilamaz. Kaza trafik raporlarina göre, kiralayanin %100 kusurlu oldugu hasarlarda veya araçtaki sigorta kapsami disindaki masraflardan dolayi, aracin serviste geçirecegi süre ya da tekrar kiraya hazir olana kadar geçecek süre, is kaybi olarak, kiralama kontratindaki günlük kira ücretinden hesaplanarak tahsil edilir.
Kaza Sigortasi (CDW):

Aracin kiralama süresi içerisinde anahtar kiralayanda ve araç park halindeyken, zorlanarak çalinmasi ve çalinma tutanaginin en yakin polis/jandarma karakolundan alinarak 24 saat içinde firmamiza bildirilmesi durumunda araç bedelini, sigorta muafiyet bedeli düsüldükten (araç grubuna göre 500.00 TL-1000.00 TL) sonraki kismini karsilar. Aracin anahtari kiralayan tarafindan firmamiza iade edilmelidir, aksi takdirde hirsizlik sigortasi geçersizdir. Anahtarin kiralayan tarafindan kendisi disinda üçüncü bir sahsa verilmesi ya da kaybedilmesi sonucu aracin anahtarla çalinmasi halinde hirsizlik sigortasi çalinmayi emniyeti suistimal olarak degerlendirir ve araç bedeli kiralayan tarafindan ödenir. Aracin çalinmasi ile sigortanin araç bedelini ödemesi arasinda geçen süre is kaybi tazminati olarak kiralayandan tahsil edilir. Kiralayanin sorumlulugu maksimum 30 günle sinirlidir.
Hirsizlik Sigortasi:
Çarpisma sonucu olusacak hasarlarin Economy-Compact gruplarinda 500.00 TL, Wagon-Standard gruplarda 800.00 TL, Minibüs-Lüks gruplarda 1000.00 TL ye kadar olan kismi Kaza Sigortasi (CDW) sigortasi muafiyet kapsamindadir. Kiralayan kiralama baslangicinda ek ücret ödeyerek istege bagli Muafiyet Sigortasi (Super CDW) satin aldiginda, yukaridaki muafiyet bedellerinden sorumlu tutulmaz.
Muafiyet Sigortasi (Super CDW):
Kaza disi durumlarda olusacak lastik yarilmalari, far ve cam kirilmalarini ek bedelle istege bagli LCF (Lastik, Cam, Far) sigortasi satin alarak, sigorta kapsamina alabilirsiniz.
LCF (Lastik, Cam, Far) Sigortasi:
Kiralanan araç içerisindeki yolcularin aracin sigorta poliçesinde belirlenen limitler dahilinde tedavi masraflarini karsilar. Bu sigorta tüm ofislerde mevcut olmayabilir ya da ek bedelle satin alinabilir.
Bireysel Kaza Sigortasi:
Sigortalarin geçerli olabilmesi için, sürücünün kaza sirasinda alkol veya herhangi bir uyusturucu madde etkisinde olmamasi, yasal hiz sinirlarini asmamasi, araci karayollari disinda kullanmamasi, trafik ve alkol raporlarinin kaza aninda tutulup, 48 saat içinde en yakin ofisimize teslim edilmesi, kiralama sözlesmesinde ismi yazili olanlar disinda kullanilmamasi, araç ruhsatinda belirtilen yük haddi disinda tasima yapilmamasi, aracin kaza yerinde terk edilmemesi ve en yakin ofise haber verilmesi gerekmektedir. Araç dönüsünde hasarin fark edilmesi ve hasar aninda gerekli raporlarin alinmamasi halinde sigorta geçersizdir ve beyanla sigortadan hasar karsilanmaz.
Önemli Notlar:
Ek Sürücüler
Kiralik araçlar kiralayan sürücü disinda iki ek sürücü tarafindan daha kullanilabilir. Ek sürücülerin araci kullanabilmesi için kiralama baslangicinda kontrata kayit edilmelidirler. Ek sürücüler için ek ücret talep edilebilir ve rezervasyon sirasinda ya da kiralama baslangicinda bunu satin alabilirsiniz. Ek sürücüler kiralama baslangicinda ehliyet ve yas kriterlerine uymalidir. Eger kayitli olmayan bir sürücü kaza yaparsa sigortalar geçersiz olacaktir.

Çocuk Koltugu/Navigasyon Cihazi/Kar Zinciri
Rezervasyon sirasinda talep edildiginde, çocuk koltugu, navigasyon cihazi, kar zinciri vb ekipmani ek ücret karsiliginda kiralayabilirsiniz. Rezervasyonunuzda talep etmemenize ragmen, araç tesliminde talep ederseniz, ekipman müsaitse size saglanabilir.

Uçus Bilgileri
Havaalani teslim ve dönüslü kiralamalarda, dogru uçus bilgileri ve saatlerini rezervasyon sirasinda bildirmek müsterinin sorumlulugundadir. Eger rezervasyon sirasinda uçus bilgileri mevcut degilse, araç tesliminden en az 24 saat önce uçus bilgilerinin tarafimiza bildirilmesi gerekmektedir. Aksi takdirde, zamaninda bildirilmeyen uçus bilgilerin ya da degisikliklerinden dolayi araç teslim veya dönüsünde yasanabilecek sorunlardan firmamiz sorumlu olmayacak, herhangi bir ücret ödemeyecektir. Uçus bilgilerini önceden bildirdiginizde havaalani gelis ve gidisinizde personelimizin zamaninda sizi karsilamasi mümkün olacaktir.

Araç Teslim & Iade Sartlari
Kiralik araci sehirlerde ofisimiz veya adresinizden, havaalanlarindan teslim/iade yapabilirsiniz. Genç Dizayn RENTAL ofislerinin bulundugu sehirlerde ofis saatleri içerisinde ofise 10 km ye kadar olan mesafelerde teslim veya iade ücreti alinmaz. 5 km üzerindeki mesafelerde otelinize, ev/is adresinize, sehir sinirlari disina teslim ve iade yapilacaksa, en yakin Genç Dizayn RENTAL ofisinden kilometre basina 2.00 TL ücret alinir. Havaalanlari hariç olmak üzere, sehiriçi ofis çalisma saatleri disinda alis ve iade ek ücrete tabidir.

Tek Yön Kiralama
Araç iade ofisi/sehri alis ofisinden/sehrinden farkli bir ofis/sehir olursa, bu tip kiralama tek yön kiralama olarak adlandirilir. Bu tip kiralamalarda alis ve iade ofisleri/sehirleri arasindaki mesafe km basina 0.30 EUR/0.65 TL ile çarpilarak tek yön kiralama ücreti hesaplanip, kiralama bedeline eklenir. Bu ücret kiralanan aracin alis ofisine götürülmesi için gereken hizmet bedelini kapsar.

Araç Grup/Model
Belirli araba modeli ve markasi garanti edilemez. Istenilen grup ve özellikler garanti edilir.(Örnek: kompakt, A/C , manüel) Proper Oto Kiralama elinde olmayan nedenlerden dolayi olusabilecek durumlarda (aracin bir önceki müsteriden geç veya hasarli dönmesi, teknik ariza, force majeure vb.) araci muadili veya daha üst grupla degistirme hakkini sakli tutar.

Geç/Erken Iade
Geç Iade: Araç kontratta belirtilen iade saatinden daha sonra döndügünde, 59 dakikaya kadar olan gecikmelerde önceden haber verilip tarafimizdan onaylandiginda ek ücret alinmaz. 60 dakika veya daha üstü gecikmelerde her gecikilen saat için saat basina günlük kiralama ücretinin 1/3 i kadar ek ücret tahsil edilir. 3 saat ve üzeri gecikmelerde ekstra gün ücreti tahsil edilir. Kiralayan haber vermeksizin araci geç iade edemez ve ilgili ofisin onayi olmadan kira süresini uzatamaz. Genç Dizayn RENTAL araci bir sonraki rezervasyona hazir etmesi gerektigi durumlarda kira uzatmayi onaylamama hakkini sakli tutar.

Erken Iade: Kiralama kontratinda yazili dönüs/iade saatinden erken dönen kiralik araçlarda ücret iadesi yapilmaz.

Araç durumu
Araç kiralama baslangicinda teslim edildigi durumda, ruhsat, plaka ve avadanliklari mevcut olarak iade edilmelidir. Normal yikama ile giderilemeyecek, oto kuaförü gerektiren durumlarda temizlik ücreti dönüste tahsil edilir.

Yakit Politikasi
Araçlar full depo kiralanmaz. Araç kiralama baslangicinda yakit deposu seviyesi nasilsa, ayni seviyede iade yapilmasi gereklidir. Eksik yakitla dönen araçlardaki eksik yakit farki dönüste tahsil edililir. Lütfen ihtiyaciniza göre yakit satin aliniz, fazla yakitla dönen araçlarda yakit iadesi yapilamaz.

Dilerseniz kiralama baslangicinda ücreti tahsil edilmek üzere ön ödemeli yakit siparisi verebilirsiniz. Araç kiraya çikmadan önce talep edilen yakit (1/4, 1/2, full depo) araca doldurularak ücreti teslimde pesin tahsil edilir. Ön ödemeli benzin hizmeti satin alarak kiraladiginiz araci dönüste bos depo ile getirmeniz gerekmektedir, fazla yakitla dönen araçlarda yakit iadesi yapilamaz.

Trafik Cezalari
Kiralamaniz süresince trafik kurallarini ihlal etiginizde olusabilecek trafik cezalari (size teblig edilemeyen mobese kamera kayitlari dahil), otoban/köprü/park bedelleri kiralayana aittir. Bu cezalari zamaninda ödemediginizde, trafik/vergi dairesi tarafindan araç sahibi olarak merkez ofisimize ceza teblig edilir ve kiralama bitmis olsa bile daha sonra olusan faizi ve hizmet bedeli ile sizden tahsil edilir. Lütfen cezalari zamaninda ödeyerek ek faiz ve ücretleri de ödemek zorunda kalmayiniz.

Yurtdisina Çikis
Kiralik araçlarimiz yurtdisina çikarilamaz. Aksi takdirde sigortalar geçerliligini yitirir ve kiralayan kisi araç bedelini ödemekle yükümlü olur.

Iptal Kosullari
Iptal kosullarina uygun olarak müsteri rezervasyonunu önceden haber vererek iptal ettirebilir. Rezervasyonunuzu iptal etmek zorunda kaladiginizda Proper Oto Kiralama araç kiralama alis tarihine kadar kalan süreye göre iptal ücreti tahsil eder. Iptal Kosullari:

- Erken dönen kiralamalar, rezervasyon tarih ve saatinden geç teslim alislar, araç hiç haber verilmeden rezervasyon saatinde teslim alinmadiginda (no show) ve kiralama baslangicindan sonra yapilan iptaller için iade yapilmaz. 

Notlar
Genç Dizayn RENTAL & Zeplin Car RENTAL kendi sahip oldugu ofisler disindaki hizmet noktalarinda diger is ortagi araç kiralama firmalarindan araci olarak oto kiralama hizmeti verebilir. Firmamiz araciligiyla, is ortagimiz firmalardan yapilan kiralamalarda, kiraci firmanin kiralama sartlari geçerlidir. Fiyatlar, genel bilgiler, kosullar ve sartlar önceden bildirilmeden degistirilebilir ve ofis lokasyonlarina göre farklilik gösterebilir. Web sitemiz ve fiyatlarimiz dönemsel olarak güncellenebilir, lütfen güncel fiyatlar ve sartlar için fiyat listemizi ziyaret edin.

Kiralama Koşulları
Genç Dizayn Rental
BoluWebOnline Web Site Kurulum Hizmetleri